Občan České republiky může mít jen jedno místo trvalého pobytu na území ČR, a to v objektu, který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci a označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě i orientačním. Změnu místa trvalého pobytu ohlašuje občan České republiky starší 15 let osobně nebo jím pověřený zmocněnec na základě plné moci s ověřeným podpisem zmocnitele, zákonný zástupce za občana mladšího 15 let, popřípadě osoba, které bylo dítě svěřeno do péče rozhodnutím soudu. Za občana, jehož svéprávnost byla omezena tak, že není způsobilý k potřebnému jednání, ohlásí změnu místa trvalého pobytu jeho zákonný zástupce. Za tohoto občana může změnu místa trvalého pobytu ohlásit člen domácnosti, jehož oprávnění k zastupování občana bylo schváleno soudem.
Občan hlásí místo svého trvalého pobytu na ohlašovně v místě nového trvalého pobytu, tj. v případě ohlášení změny místa trvalého pobytu do Kuřimi na ohlašovně odboru správního a vnitřních věcí MěÚ Kuřim. Pokud občan hodlá hlásit změnu trvalého pobytu do některé z obcí správního obvodu úřadu obce s rozšířenou působností, je k provedení změny místa trvalého pobytu příslušný přímo obecní úřad této obce, v případě změny pobytu do Veverské Bítýšky Úřad městyse Veverská Bítýška. Odhlášení v místě původního trvalého pobytu se neprovádí.
Ukončení trvalého pobytu na území České republiky:
Zrušení údaje o místu trvalého pobytu - dle § 10 a 12 zákona č. 133/2000 Sb. o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů, v platném znění
Při ohlášení změny místa trvalého pobytu je občan povinen:
Za ohlášení změny místa trvalého pobytu občan České republiky zaplatí správní poplatek ve výši 50,- Kč. Děti mladší 15 let jsou od správního poplatku osvobozeny.
Za správnost návodu odpovídá - obecně: vedoucí odboru
Za správnost návodu odpovídá pan / paní: Mgr. Lenka Krejčová
Návod je zpracován podle právního stavu ke dni: 11.2.2016
Datum poslední aktualizace: 17.6.2016