Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Jak vyřídit

Zobrazení situace: základní rozšířené úplné

Co pro mne znamená zákaz řízení motorových vozidel?

Nesmíte řídit vozidlo. Dále musíte do 5 pracovních dnů odevzdat svůj řidičský průkaz (pokud Vám již nebyl zadržen).
Zákaz řízení je trestem, který je ukládán za přestupek úřadem či za přečin soudem (je to trest stejně jako například správní trest pokuta). V důsledku uložení tohoto správního trestu ztrácí řidič řidičské oprávnění a má povinnost odevzdat do pěti pracovních dnů svůj řidičský průkaz obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (pro Kuřimsko Městský úřad Kuřim, odbor dopravy, 664 23 Kuřim, Jungmannova 968/75) V době zákazu řízení motorových vozidel nesmí řidič řídit motorová vozidla, jinak se dopustí přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Nic na této skutečnosti nemění fakt, že řidič má řidičský průkaz stále u sebe. Tato skutečnost pouze značí, že osoba se dopustila dalšího přestupku podle ust. § 125c odst. 4 písm. b), když neodevzdala svůj řidičský průkaz do pěti pracovních dnů od uložení správního trestu zákazu řízení motorových vozidel obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností (za tento přestupek lze uložit správní trest pokutu od 2500,- Kč do 5000,- Kč).

Za správnost návodu odpovídá - obecně: vedoucí oddělení přestupků a agendy autoškol

Za správnost návodu odpovídá pan / paní: Bc. Marian Folvarčík

Návod je zpracován podle právního stavu ke dni: 10.11.2017

Datum poslední aktualizace: 30.9.2022

load