Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Tipy na výlety veřejnou dopravou

Tipy na pěší, cyklo i ski výlety do blízkého i vzdáleného okolí, při kterých lze využít veřejnou dopravu.

Hrad Pernštejn

Do Nedvědice, v jejíž těsné blízkosti se hrad Pernštejn nachází, je dobré vlakové spojení. Z Kuřimi jeďte vlakem (linka S3) do Tišnova, kde navazuje motoráček jedoucí do Nedvědice (linka S31).

Moravský kras

O víkendu jezdí z Kuřimi od železniční stanice v 8:10 autobus linky 152 do Blanska, s jehož využitím se dostanete prakticky do všech částí Moravského krasu:

  • z Blanska tento spoj pokračuje na lince 233 ve směru Těchov - Vavřinec - Sloup - Benešov
  • v Blansku je také přípoj na bus linky 266 ve směru Skalní Mlýn
  • v Blansku je také přípoj na bus linky 231 ve směru Rudice - Jedovnice - Vilémovice - Krasová - Kortvrdovice - Senetářov - Lipovec - Studnice.

Další spojení naleznete pomocí vyhledavače IDOS, který lze nastavit pro vyhledávání přímo v rámci IDS JMK.

S jízdním kolem na Vysočinu nebo na jih Moravy

Bohužel, v regionálních autobusech IDS JMK není přeprava bicyklů možná. Pokud si tedy vyjížďku chcete zpestřit, můžete se nechat popovézt jen vlakem. Zvolit lze buď náročnější zvlněný terén Českomoravské vrchoviny nebo naopak rovinatou krajinu jižní Moravy.

Na Vysočinu dojedete bez přestupu např. do Vlkova (nedaleko Velké Bíteše), Křižanova, Ostrova nad Oslavou nebo Žďáru nad Sázavou. S přestupem v Tišnově se lze dopravit do Nedvědice, Bystřice nad Pernštejnem nebo Nového Města na Moravě, odkud se lze vydat do centrální části CHKO Žďárské vrchy. O víkendu se lze na Bystřicko dostat i přímým spěšným vlakem Pernštejn (odjezd z Kuřimi v 8:37).

Na jižní Moravu se z Kuřimi dostate bez přestupu. Přímé vlaky jezdí až do Břeclavi. Lze však dojet vlakem třeba jen do Vranovic a na kole objet nádrž Nové Mlýny, podél Pálavy došlapat do Lednice a odtud kamkoli zase na vlak.

Boskovice

Velmi pěkné město, v němž najdete hned několik turistických lákadel, jako např. architektonicky zajímavou židovskou čtvrť, boskovický hrad, zámek, nebo westernový park. Mezi Kuřimí a Boskovicemi jezdí autobusy linky 162. O víkendu odjíždí přímý autobus z Kuřimi od železniční stanice v 6:05, 8:30, 13:30, 18:05. Z Boskovic do Kuřimi pak v 4:53, 7:35, 11:35, 16:53.

Jedinečná procházka skrz CHKO Pálava do Mikulova

Z Kuřimi se vypravte přímým vlakem jedoucím ve směru Břeclav (linka S3) a vystupte na zastávce Popice. Odtud se můžete vydat po červené turistické značce přes hráz střední novomlýnské nádrže na vrch Děvín, dále srdcem Pálavy na Stolovou horu a do Mikulova, kde ještě můžete navštívit Svatý kopeček. Celou cestu se můžete kochat nádhernými rozhledy. Z Mikulova se pak můžete vrátit několika způsoby:
- autobusem linky 105 do Brna, odtud pak vlakem do Kuřimi (linka S3)
- autobusem linky 540 do Šakvic a odtud vlakem do Brna (linka R5) a Kuřimi (linka S3)
- autobusem linky 550 do Zaječí a odtud vlakem do Brna (linka R5) a Kuřimi (linka S3)

Procházka údolím Bílého potoka

Pěknou procházku lze podniknout, pokud se z Kuřimi vypravíte autobusem linky 312 do Maršova, sejdete do Šmelcovny a odtud se vydáte údolím Bílého potoka do Veverské Bítýšky. Z Bítýšky do Kuřimi se můžete vrátit opět autobusem linky 312.
Tento výlet lze bez problémů absolvovat i v zimě. Známá hospoda ve Šmelcovně otvírá v sobotu a neděli v poledne...

Zoologická zahrada města Brna

ZOO Brno je z Kuřimi velmi snadno dosažitelné autobusovou linkou 302. Při cestě z Kuřimi do Brna vystupte v rámci úspory času již na zastávce Pod Mniší horou a nikoli až na konečné zastávce Zoologická zahrada.

Jeskyně Blanických rytířů

Jeskyně Blanických rytířů je otevřena celoročně (avšak pouze v určité dny) a je velmi dobře dostupná z Kunštátu po modré turistické značce. Autobusem se však dá dostat i přímo k areálu (zastávka Kunštát, Rudka, hotel), ovšem s dalším přestupem v Kunštátu. Kunštát je dosažitelný autobusovou linkou 301. Pokud však zrovna nebydlíte na Podlesí, musíte se z Kuřimi vydat autobusem do Lipůvky a teprve zde přestoupit na linku 301. Při cestě opačným směrem zase nezapomeňte vystoupit v Lipůvce. Z Kuřimi do Lipůvky jezdí více autobusových linek, konkrétní spojení najdete pomocí vyhledavače. V některých případech je čas na přestup v Lipůvce velmi krátký, ale bát se nemusíte, autobusy na sebe musí čekat.

12.12.2010 16:57:01 - aktualizováno 28.4.2011 22:10:15 | přečteno 6204x | krcma.s
load