Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Zkušební provoz podchodu

DSC 3050

Ve středu 14. května 2014 bude v průběhu odpoledne zahájen dlouho očekávaný zkušební provoz prodlouženého podchodu pod vlakovým nádražím. Stavba, která začala v říjnu loňského roku, tak pomalu spěje do finále. Zkušební provoz, během kterého už budou moci občané města podchod využívat, potrvá až do července, kdy by měl být podchod uveden do trvalého provozu.


Konečně tak dojde ke zpřístupnění přímé cesty od nádraží do severní části města. Dosud museli obyvatelé, kteří se potřebovali dostat na druhou stanu kolejí, využívat cesty pod viaduktem, která však byla poměrně velkou zacházkou, nebo riskovali svůj život a zdraví při přecházení dalších kolejí, a také pokuty, protože přechod přes koleje je zde zakázán.

Jednání, která přípravám na stavbu prodloužení podchodu předcházela, byla náročná a dlouhá. Jak je nyní zhodnotil starosta Kuřimi Drago Sukalovský: „Zpočátku nám někteří říkali, že se snažíme o takřka nemožné, že to nikdy neprosadíme a že cesta je tak složitá, že bude lépe to vzdát.“ Po třech letech ale může konstatovat: „Jsem rád, že jsme to nevzdali a podařilo se to díky práci mnoha lidí dotáhnout až do této podoby.“ Jak dále dodal, k dokončení celého projektu ještě zbývá vybudování výtahů na nástupiště, aby byl podchod skutečně bezbariérový, a kompletní rekonstrukce nádražní budovy. Výtahy na druhé a třetí nástupiště postaví Správa železniční dopravní cesty, přičemž by to měla zvládnout do konce června. Komplikovanější je situace s celkovou rekonstrukcí nádražní budovy a s výtahem na první nástupiště. „Vlastníkem budovy a prvního nástupiště jsou totiž České dráhy, které ovšem chtějí tento majetek převést na SŽDC a z tohoto důvodu do něho nemohou investovat,“ upřesňuje situaci starosta Sukalovský. Momentálně však probíhají jednání mezi městem Kuřim, Českými drahami a SŽDC. „Zdá se, že se blížíme dohodě tak, aby z projektu rekonstrukce byla vyjmuta bezbariérová opatření včetně výtahu na první nástupiště a došlo k jejich výstavbě ještě v letošním roce,“ dodává Sukalovský. Pokud k převodu budovy na SŽDC dojde, je tato organizace připravena zrekonstruovat i ostatní části výpravní budovy v co nejkratším čase.  Správa železniční dopravní cesty navíc připravuje celkovou rekonstrukci železniční stanice včetně opravy nástupišť, kolejiště, mostů, zabezpečovací technologie, napájení, podchodu a dalšího.

Stavbu prodloužení podchodu pod kuřimským vlakovým nádražím realizuje sdružení společností HABAU CZ s.r.o. a Held & France Baugessellschaft m.b.H. se sídlem v Českých Budějovicích, které zvítězilo ve výběrovém řízení s celkovou cenou 11 800 347 Kč vč. DPH. Předpokládaná výše dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod na stavbu je
10 168 508 Kč.

K samotnému zpřístupnění podchodu dojde po kontrolní prohlídce stavby a po splnění podmínek pro zavedení zkušebního provozu Drážním úřadem v odpoledních hodinách dne
14. 5. 2014. Po dobu zkušebního provozu bude zhotovitel provádět terénní úpravy a další dokončovací práce. Po vyhodnocení zkušebního provozu bude stavba zkolaudována a předána do trvalého provozu.

 

13.5.2014 8:47:07 - aktualizováno 5.6.2014 8:12:25 | přečteno 1972x | Bc. Soňa Šmahelová
load