Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Zahájení školního roku a novinky ve školství

ZS Jungmannova

Na kuřimských základních školách bude zahájen nový školní rok 1. září 2015, v 8,30 hodin na ZŠ Komenského (celá ZŠ Tyršova) a v 9 hodin na ZŠ Jungmannova. Další informace o novém školním roce a novinkách, které naše školy a jejich žáky čekají najdete níže.


Následující informace zpracoval místostarosta Kuřimi David Holman, který má školství v kompetenci:

A je to tu! Začíná školní rok.

Do nového školního roku vstupují kuřimské ZŠ i MŠ s řadou novinek. O mnoha z nich budou rodiče informováni vedením škol, některé chci prezentovat v tomto článku. Především ty, které se dějí z podnětu města, coby zřizovatele škol. Zpravidla jde o investice, opravy, ale zdaleka nejen o to.

Začíná „Přístavba ZŠ Jungmannova“

Projekt je hotov, stavební povolení I. etapy vydáno, náročné výběrové řízení I. etapy ukončeno a I. etapa stavby začíná: bouráním staré budovy „Služby škole“ a rekonstrukcí kanalizace v místě budoucí stavby. Za dva měsíce bude tato první etapa hotova. Mezitím se spustí výběrové řízení na dodavatele stavby nového šestitřídního pavilonu, který spojovacím krčkem navazuje na stávající budovu základní školy. Spolu s pavilonem vyroste i nová menší tělocvična (12 x 21 m). Stavba by měla být dokončena do konce roku 2016.

Konec tlačenice v těláku

Než bude postavena nová tělocvična (a než ZM spustí stavbu nové sportovní haly), budeme ZŠ Jungmannova poskytovat mnohem více i bazén Wellness Kuřim. Není třeba, aby se v tělocvičně tlačily 2 třídy, když máme bazén. A v dopoledních hodinách rozhodně nepraská ve švech. Jungmannka má (zatím) jen jednu tělocvičnu, Tyršovka s Komendou dohromady tři. Takže Tyršovka žárlit nebude J.

Konečně 2 obědy i na Tyršovce

Možnost vybrat si ze dvou obědů nově zavádíme na Tyršovce. Bohužel se tato změna netýká i Komendy, kde této změně brání technické a hygienické podmínky. Dva obědy bude škola nabízet od poloviny měsíce září. A vyhověno bude i přání rodičů zavést, jinde obvyklé, tácy. Kvalitativní pokrok v oblasti stravování nechceme brzdit dalším odkládáním nákupu nových židliček a stolů („oslavily“ už 25 let). Po uzávěrce Zlobice bude zastupitelstvo rozhodovat o navýšení příspěvku škole o 250 tis. Kč. Pokud to dobře dopadne, budou nové židličky v obou jídelnách – na Tyršovce i na Komendě již od poloviny září.

Dietní obědy začne chystat Jungmannka

Jungmannka bude od září připravovat diety. A to i pro Tyršovku a mateřskou školu. Rodiče budou školami vyzvány, aby doložili potvrzení lékaře o potřebách dietního stravování. Jde o tzv. dietu šetřící, bezlepkovou a mléčnou. Bližší informace poskytnou ředitelé škol, kteří osloví rodiče speciálním dotazníkem.

Výuková kapacita se zvyšuje

Až do škol. roku 2019/2020 se očekává téměř kontinuální zvyšování počtu dětí i tříd na obou školách. Harmonogram organizačních i stavebních opatření k zajištění výukové kapacity ZŠ se daří plnit a obě školy jsou tedy připraveny zvládat populační vlnu, která se na ně z mateřských škol valí. Kapacita ZŠ Jungmannova se nově zvyšuje o 60 žáků, tj. 2 třídy, z 500 na 560. Kapacita ZŠ Tyršova zůstává stejná, 675 dětí. A spojením a úpravou laboratoře chemie s kabinetem vznikla nová plnohodnotná kmenová učebna. Přitom odborná učebna fyziky a chemie byla zachována.  

V družinách navýšena kapacita

Aby školy nemusely odmítat zájemce o umístění dětí do družiny, zajistili jsme navýšení kapacity družin obou základních škol. Každé o 60 dětí. Na ZŠ Tyršova ze 180 na 240, na ZŠ Jungmannova ze 150 na 210.

Opravy v mateřské škole

Počátkem září budou dokončeny sanace spodní stavby MŠ Zborovská, předána do užívání je oprava sociálního zařízení MŠ Zborovská. Také opravy podlah ve výdejnách MŠ Komenského a ve třídách MŠ Jungmannova budou dokončeny do konce prázdnin. Na zahradách MŠ Zborovská, Brněnská, Komenského budou v září instalovány nové herní prvky.

Radostná zpráva MŠ

Není to tak dlouho, co se v zastupitelstvu diskutovalo o kapacitě mateřských škol. Slavnostně a radostně prohlašuji, že se potvrdila naše prognóza a všechny děti, co dovršily tří let do 31. 8. 2015, jsou do školky umístěny. A nad rámec očekávání dokonce i děti, které dovrší 3 let věku až v prosinci. Celkem bylo tedy umístěno 163 dětí.

I na ZUŠku se pamatuje

Ačkoliv město Kuřim není zřizovatelem kuřimské základní umělecké školy, je majitelem budovy a s uměleckou školou spolupracuje. V běhu je výběrové řízení na úpravy fasády a škola dostane i novou stínicí techniku, čímž se výrazně zlepší podmínky pro výuku. Pamatováno je i na stářím notně sešlou lávku přes potok.

… a na „zámek“ pamatujeme taky

Ani střední škola na zámku nezůstává bez zájmu města. Město je spoluvlastníkem, i když jen z 15 %, a tak letos (historicky poprvé) město přispělo škole dotací na zlepšení podmínek pro výuku částkou 125 tis. Kč. Většina oprav proběhla během prázdnin, ostatní právě finišují.


27.8.2015 22:26:35 - aktualizováno 25.9.2015 16:31:20 | přečteno 1125x | Bc. Soňa Šmahelová
load