Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Trvalkové záhony zkrášlí město

jici508836

V minulých dnech proběhla ve městě výsadba trvalkových záhonů, co by nového prvku veřejné zeleně. Na ulici Legionářské byl vysazen moderní trvalkový záhon extenzivního charakteru. Jedná se o velmi pestrý suchomilný záhon ve štěrku, který je nenáročný na údržbu a velkou měrou si žije svým vlastním životem. Záhon bude velmi proměnlivý během celé sezóny: na jaře vykvete záplava jarních cibulovin, poté převezmou hlavní funkci kontrastní listy trvalek, které během léta až do pozdního podzimu pokvetou mnoha barvami. V zimě pak vytvoří zajímavé struktury odkvetlá květenství a okrasné trávy, které se ostříhají až na jaře. Jedná se o velmi volné, vzdušné záhony, někdy připomínající luční porosty.

V první fázi půjde o zkušební plochu tohoto nového přístupu k městské zeleni. V případě osvědčení bude tato výsadba realizována na více plochách v Kuřimi. Tento typ záhonů se začal používat v Německu, Švýcarsku a Holandsku. Přibližně před deseti lety se vysadily první experimentální záhony i v České republice a dnes v Praze, Brně a dalších městech můžeme spatřit již několik velmi zdařilých realizací (viz. obrázek). Při správně zvolené trvalkové směsi a dobré přípravě půdy jsou po zapojení porostu nižší náklady na údržbu (v porovnání s travnatými plochami) a dalším nesporným přínosem je zvýšení estetiky těchto mnohdy nevzhledných pásů kolem silnic. Na oplátku k získání výhod přírodních záhonů musíme být tolerantní - především v počátečních stádiích vývoje – k jisté nereprezentativnosti po výsadbě, protože se nejedná o „zahrádkářsky“ pojatou plochu, ale o napodobení přírodních podmínek, kdy si rostliny musejí obsadit postupně stanoviště a zaplnit mezery volné půdy.

V parčíku u pošty byl dále realizován klasický trvalkový záhon do polostínu. Nejsou zde tak extrémní podmínky, proto mohou být použity rostliny náročnější na stanoviště. Charakter tohoto záhonu je zcela jiný než předešlý typ. Jedná se o zcela zapojený porost, který se během let bude jen málo měnit. Využívá se zde výškového rozdílu trvalek, různorodé struktury a textury listů a rozdílné doby kvetení jednotlivých rostlin od časného jara do pozdního podzimu. Pěkné příklady takových záhonů můžete spatřit například v brněnském parku Lužánky.

Za realizační tým Ing. Markéta Gregová a Ing. Petra Holoušová

21 10 trvalkové záhony 002

21 10 trvalkové záhony 005

22.10.2013 11:41:19 - aktualizováno 31.10.2013 22:09:36 | přečteno 3534x | Bc. Soňa Šmahelová
load