Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Město čeká revitalizace veřejné zeleně

Veřejná zeleň

Veřejná zeleň v Kuřimi bude muset projít v nejbližších letech důkladnou obnovou.

Velká část dřevin a stromů v Kuřimi se pro městskou zástavbu nehodí. Většinou se jedná o porosty náletové nebo je mezi zástavbu vysadili sami obyvatelé. Často těsně k domům nebo v blízkosti komunikací a sítí, kde nyní působí problémy. V Kuřimi se tak nachází velké porosty břízy bílé a břízy bradavičnaté, která se často lámou a navíc patří mezi nejproblematičtější alergeny. Další dřevinou, která působí problémy hlavně u chodníků a domů, je borovice lesní nebo borovice černá. Z dlouhodobého hlediska není zdravotní stav a vitalita těchto rostlin pro městskou zástavbu vůbec perspektivní. Městský úřad předpokládá, že obnovení zeleně ve městě bude možné financovat zejména z operačních fondů EU, proto už nyní chystá výběrové řízení na projekt revitalizace zeleně, aby byl včas připravený a město tak mohlo o dotace zažádat už během tohoto roku. Nahradit nevyhovující porosty by v budoucnosti měly kultivary lépe odpovídající městskému prostředí. Stromy a dřeviny, které dobře snáší smog, nejsou potencionálními alergeny a dají se snadno udržovat.

3.2.2012 9:51:34 - aktualizováno 3.2.2012 9:55:24 | přečteno 2030x | Bc. Soňa Šmahelová
load