Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Dvojí vzpomínka na Jiřího moravského Brabce

Koncert Pisnicky pro pritele

Na významného textaře, dramaturga, básníka, publicistu a organizátora mnoha kulturních akcí Jiřího moravského Brabce se bude v Kuřimi koncem června vzpomínat hned dvakrát. 26. června se uskuteční na nádvoří kuřimského zámku vzpomínkový koncert s názvem „ Písničky pro přítele“ a současně vyjde výběr jeho básní, písňových textů a vybraných příspěvků.


Brzy tomu bude rok, co nás 26. června 2018 náhle opustil ve věku nedožitých 63 let člověk, jehož jméno je spjato s kulturou více než u většiny našich spoluobčanů.  Jiří moravský Brabec působil jednak jako dlouholetý dramaturg a organizátor kulturních akcí v Kuřimi, dále jako spoluzakladatel a šéfredaktor časopisu Zlobice, ale současně svým záběrem výrazně zasáhl i do kulturního dění v celostátním měřítku. Byl autorem mnoha písňových textů, jež se dostaly i do repertoáru známých osobností (za všechny jmenujme Hradišťan, sourozence Ulrychovy, Vlastu Redla, Žalmana). Brabec byl také ceněným moderátorem velkých festivalů (Porta, Zahrada, Mohelnický dostavník a další), autorem řady rozhlasových pořadů, televizním moderátorem (ČT, TV Noe), organizátorem a porotcem textařských soutěží. Jako publicista a redaktor působil svého času v brněnském časopise Hitbox, ale především patřil k zásadním oporám redakce celostátního časopisu Folk&Country. 

Město Kuřim chce dvojím počinem připomenout to podstatné a nadčasové z životního poselství Jiřího Brabce, tedy jeho básnickou a písňovou tvorbu. Společenské a kulturní centrum uspořádá v rámci Zámeckého kulturního léta vzpomínkový koncert s názvem Písničky pro přítele v den prvního výročí jeho úmrtí, tedy 26. června.

Současně s koncertem vyjde knižní výbor z básní, písňových textů a příspěvků Brabcových přátel.  Vedle zhruba padesátky básní se v publikaci objeví vzpomínky Jiřího Pavlici z Hradišťanu, Michala Juppa Konečného (šéfredaktor Folk&Country), písničkářů Vlasty Redla, Slávka Janouška, Jana Žambocha (čerstvého držitele hudební ceny Anděl), Luboše Javůrka z folkové skupiny Bokomara a řady dalších. Někteří ze vzpomínajících se objeví také na koncertě 26. června na nádvoří kuřimského zámku.

Koncert Pisnicky pro pritele


5.6.2019 9:16:57 - aktualizováno 25.6.2019 22:03:27 | přečteno 969x | Bc. Soňa Šmahelová
load