Začíná rekonstrukce autobusového nádraží

vizualizace autobus nadrazi

Dnešním dnem začíná další z velkých úprav veřejného prostoru v Kuřimi – rekonstrukce autobusového nádraží, která umožní průchod suchou nohou z budovy železniční stanice do prostoru autobusových stanovišť.


„Pod novou ocelovou konstrukcí zastřešení vybudujeme nová nástupiště vybavená informačním systémem, veřejně přístupnou sítí WiFi a kamerovým systémem napojeným na monitory městské policie,“ popisuje hlavní část rekonstrukce Drago Sukalovský, starosta Kuřimi. „Na místě dnešní nákladové rampy najde své místo nové parkoviště pro více než 50 osobních automobilů a zázemí pro cyklisty se šatnou, sociálními zařízeními a uzamykatelnými boxy na kola s možností dobíjení pro elektrokola,“ dodává Sukalovský. Nutnou součástí rekonstrukce je také výstavba nové kanalizace, vodovodu a veřejného osvětlení a dále kompletní obnova povrchu vozovky a chodníků kolem nádražního parku a na ulici Nádražní.

Součástí úprav bude i přebudování křižovatky ulic Nádražní a Zahradní: „Dojde zde ke změně přednosti v jízdě na této křižovatce – hlavní ulicí bude Zahradní. Na Nádražní ulici se chystá také stavba dalších parkovacích míst. Ty ovšem nejsou součástí projektu rekonstrukce a budou samostatnou stavbou.“ Momentálně se podle slov starosty také blíží k finálnímu stavu studie parkování, která ještě bude v nejbližší době projednána s obyvateli v okolí.

Celá úprava autobusového nádraží a přilehlého prostoru vyvrcholí rekonstrukcí přednádražního parku. Park by měl nabídnout příjemné místo pro letní čekání na vlak i autobus, zázemí pro konání společenských akcí, například oblíbené přehlídky veteránů, a také místo pro trávení volného času. „Naší snahou také bude obohatit park o jednu typicky kuřimskou zajímavost,“ říká starosta Sukalovský, „v části parku, přesněji tedy pod parkem, se zřejmě nachází jeden z betonových protileteckých krytu z druhé světové války. Pokud to bude technicky možné, chceme kryt opravit a zpřístupnit veřejnosti.“

Stavební práce provede firma GEMO a.s. z Olomouce, která úspěšně realizovala stavby jako Vila Park Tabulový vrch, Outletové centrum „Outlet Arena Moravia“, Nová Zbrojovka, Miele Uničov a další. „Za vysoutěženou cenu 103 milionů korun předpokládáme stavbu dokončit přibližně za rok,“ dodal Drago Sukalovský. „Většina z potřebných peněz ve výši 73 milionů korun ze způsobilých výdajů přijde z dotačního titulu ITI Brněnské aglomerace. Zbytek dofinancuje město ze svých příjmů,“ dodává starosta Kuřimi.


 Beze jména


30.9.2021 15:46:25 - aktualizováno 30.9.2021 15:47:05 | přečteno 836x | Bc. Soňa Šmahelová

Občan

 
2021 © Město Kuřim
webdesign by Miroslava Kolářová Šulcová
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load