Výstava Naši panovníci očima dětí

Karel IV

V klubu Kotelna můžete shlédnout zajímavou výstavu Naši panovníci očima dětí a kromě výstavy dětských výtvarných prací se můžete těšit také na sochařské práce z dílny sochařů Miloše a Patrika Vlčka, a to od 24. 9. do 4. 10. 2016 vždy od 14 do 18 hodin. A 2. října, v rámci Medového dne, a na sv. Václava celodenně.


Pár slov k výstavě „Naši panovníci očima dětí“

V letošním roce  - a také v tom následujícím-  si připomeneme hned několik významných výročí vztahující se k panovníkům na českém trůnu: asi nejvíce připomínané je 700. výročí narození císaře Karla IV. (14. května 1316), a jeho ženy Blanky z Valois narozené ve stejném roce, sté výročí se vztahuje k úmrtí císaře Františka Josefa I. (21. listopadu 1916) a také sto let uběhlo od nástupu na trůn blahoslaveného Karla I. Habsbursko – Lotrinského a jeho ženy císařovny Zity Bourbon – Parmské. Jan Lucemburský má šestku na konci jak v datu narození, tak úmrtí (10. srpna 1296 - 26. srpna 1346). Císař a král Ferdinand V. Dobrotivý byl poslední korunovaný český král a od jeho korunovace uplynulo letos v září 180 let (7. září 1836). Také nezapomeňme na císařovnu a královnu Marii Terezii, které mimo jiné vděčíme za to, že každý z nás umí číst a psát. 13. května 2017 uplyne 300 let od jejího narození.

Co říci k sochařským dílnám? Jde o výtvarný atelier pod vedením sochaře Patrika Vlčka. Prostřednictvím tvůrčího prostředí chce vzbudit zdánlivě pozapomenutou úctu k duchovním hodnotám, jakož i k osobnostem naší minulosti. Cílem sochařské dílny pro děti i všechny příchozí (na svátek naší státnosti 28.9. je dílna otevřená pro všechny bez rozdílu věku) je jednotlivým panovníkům a panovnicím vytvořit portrét. Kromě výtvarného procesu tvorby portrétů půjde o přiblížení života a doby jednotlivých vládců a jejich odkaz pro současnost.

Části výstavy instalované v Kuřimi ve dnech 24.9 . až 4. 10. v Kotelně byly ke shlédnutí na jaře v Kulturním centrum Sýpka v Brně-Medlánkách, v  zámku v Brandýse nad Labem v rámci kulturní akce „Audience u císaře Karla I.“  a v červenci na základní škole Kuřim Tyršova.

Na co se můžete těšit v klubu Kotelna?  Kromě výstavy dětských výtvarných prací také na  sochařské práce z dílny sochařů Miloše a Patrika Vlčka, a to  od 24. 9. do 4.1 0. 2016 vždy od 14 do 18h. 2. října, v rámci Medového dne, a na sv. Václava celodenně.

Doprovodný program výstavy:
Sobota 24. září od 17 hodin:

 • Zahájení výstavy hudebním vystoupením žáků ZŠ Tyršova Kuřim

 • V 18 hodin beseda s Jeho hraběcí milostí panem Děpoldem Czerninem.
  Řeč bude o rodině pana Děpolda, od časů císaře Karla IV. a o projektu Náš Ježíšek
  http://nasjezisek.cz/, jehož je pan Děpold Czernin hlavním iniciátorem.

Středa 28. září v Den svatého Václava:

 • Otevřená sochařská dílna pro děti i dospělé od 10 do 14 hodin.
  Téma: Naši panovníci, doba jejich panování, portrét, sochařská huť na dvoře panovníků, a další. Při pěkném počasí proběhne výtvarná činnost na terase knihovny, jinak v sále Kotelny.


  Čtvrtek 29. září v 17 hodin:

 • V rámci cyklu veřejných besed OD CÍSAŘE KARLA PŘES CÍSAŘE KARLA K CÍSAŘI KARLOVI proběhne povídání o císařovně Zitě, naší poslední císařovně a královně, která zemřela 14. března 1989. Pozvání přijala paní Lucie Cekotová ze Sdruženi pro blahořečení císařovny Zity.

  (ten samý den v 11: 50 proběhne první přednáška pro žáky v kinosále ZŠ  Tyršova Kuřim)

Úterý 4.října v den svatého Františka z Assisi:

 • Slavnostní zakončení výstavy od 17 hodin
  Hudební vystoupení žáků ZŠ Tyršova Kuřim a dalších hostů.


Součástí výstavy jsou i dopolední sochařské dílny pro školy, na které je nutno se přihlásit u Ing. Sikorové:
sikorova@kurim.cz

Přijďte se podívat na výtvarnou výstavu, poslechnout hudbu připravenou žáky kuřimské školy přímo k projektu, setkat se zajímavými lidmi, kteří nás uvedou do atmosféry dávných časů.

 Srdečně se na všechny těší Patrik Vlček, http://www.vlckovi.cz/

Panovnici Kotelna


22.9.2016 10:00:58 | přečteno 442x | Bc. Soňa Šmahelová

Občan

 
2021 © Město Kuřim
webdesign by Miroslava Kolářová Šulcová
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load