Prosíme nebouchat...

Clipboard01

Zdravé město Kuřim upozorňuje na nebezpečí, které představuje používání petard a ohňostrojů pro zvířata a apeluje na občany, aby zvážili používání dělobuchů, petard a rachejtlí, když jejich vinou často trpí nejvíce právě zvířata, domácí i divoce žijící.

Blíží se čas vánočních a novoročních radovánek. Pro lidi důvod k bujarému veselí, pro mnoho domácích zvířat však chvíle hrůzy a paniky…. Jestliže si lidé potrpí na ohňostroje, dělobuchy, petardy a rachejtle, tak jejich čtyřnozí věrní přátelé při nich doslova trpí. Oslavy konce roku jsou pro zvířata stresující a s jejich následky se mohou vyrovnávat do konce života.

Sluch psa je mnohem citlivější než sluch lidský, navíc má schopnost rozlišit vysoké tóny, které jsou pro člověka za hranicí slyšitelnosti. Vyděsí ho proto nejen rány, ale také hvízdavé zvuky při odpálení petard, kterým lidské ucho nevěnuje pozornost.

Je pro ně nepochopitelné, odkud se rány berou a tato zábava je pro ně nesporně velmi stresující. Není proto divu, že se v období vánočních svátků plní útulky zatoulanými zvířaty, kteří se snažili před ranami a světlicemi zachránit útěkem.

I nejposlušnější pes, když zpanikaří, se stává nezvladatelným a úprk považuje za záchranu. To, že se pejsek zaběhne, ztratí orientaci a je problém ho najít, je samo o sobě nepříjemné. Přičíst k tomu je však třeba další nebezpečí - při útěku se může zranit, může ho přejet auto, ve strachu se může chovat agresivně. Známé jsou i případy, kdy pes následkem stresu dostal epileptický záchvat, nebo dokonce uhynul.

Je velmi smutné, že radost, kterou máme my lidé z těchto ran vítězí nad ohleduplností k těmto němým tvářím, které se nemohou sami bránit a které jsou závislé právě na nás lidech….

K Silvestru tato zábava patří, a majitelé se v tento den snaží být obezřetní, ovšem co má s petardami společného Mikuláš, Štědrovečerní den nebo Vánoční svátky zůstává otázkou…

Zvířata si o pomoc sami říci nemohou, … škoda..

Proto je na každém z Vás kdo budete brát petardu do rukou zodpovědnost a možnost výběru zda zvítězí vaše potěšení s vidinou vystrašených a zatoulaných zvířat, nebo pochopení a odložení této „zábavy“ na den, který je k tomu určený……..

S přáním pěkných svátků

Za všechny čtyřnohé kamarády Zdravé město Kuřim

ikona souboruPROSÍME NEBOUCHAT

1.12.2013 11:55:44 - aktualizováno 31.12.2013 18:33:14 | přečteno 1633x | Bc. Soňa Šmahelová

Občan

 
2022 © Město Kuřim
webdesign by Miroslava Kolářová Šulcová
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load