Oprava tabulí na Naučné stezce Zárubou a Horkou

stezka4

Na vycházkové trase kolem kopců tyčících se nad Kuřimí - Zárubou a Horkou - vznikla v roce 2005 zcela originální naučná stezka se sedmi zastaveními u naučných tabulí doplněných na některých místech dřevěnými lavičkami. Z důvodu vandalského ničení se však nyní musejí dvě tabule udělat úplně znovu.

Netradičně pojatá naučná stezka vznikla ve spolupráci pracovníků odboru životního prostředí MěÚ Kuřim s brněnským akademickým sochařem a řezbářem Patrikem Vlčkem, jehož práce jsou vidět např. u Vránova mlýna cestou do Mokré Hory, na Pohansku nebo např. na sympoziích u Brněnské přehrady. Náměty jednotlivých zastavení jsou různorodé, ale vždy tematicky jednotné, týkají se prostupnosti Kuřimské krajiny, zástavbou v Dílech za sv. Jánem, výhledem na vrcholky kopců Českomoravské vysočiny, vyhynulými druhy a tak dále. Jednotícím prvkem je značka dubového lístku (nejčastější dřeviny těchto kopců) a citátem, jehož autora najde návštěvník na druhé straně otočné tabule. Tak se pozorný návštěvník může seznámit s básní Petra Bezruče, který chodil do Kuřimi na výlety hned na úvodní desce, jinde najde slova Thoreaua,  Skácela, Demla, Prišvina, Koháka a  Seneky.
Že se naučné tabule líbí nejen Kuřimanům dosvědčil i článek  „Naučme se dělat naučné stezky“ uveřejněný v časopise Ochrana přírody 3/2012. Právě fotografie otočného panelu ze stezky Zárubou a Horkou uvedl autor Tomáš Růžička jako příklad, že není panel jako panel a že právě na zpracování a originalitě záleží. V současné době procházejí postupně všechny panely celkovou rekonstrukcí – někde je potřeba opravit jen vrchní lazuru, jinde opravit tmel. Z důvodu vandalského ničení se musejí 2 tabule udělat úplně znovu. Předpokládáme, že do konce roku už Kuřimané a ostatní návštěvníci naučné stezky budou moci zase hádat, který hrdina Foglarových příběhů nebude nikdy jmenován v ulicích Dílů za sv. Jánem nebo jak vysoký  tep byste měli mít když vystoupáte kousek nad skautskou chatu. 


Trasa naučné stezky


Clipboard01 

5.7.2012 22:35:57 - aktualizováno 5.7.2012 22:41:57 | přečteno 2719x | Bc. Soňa Šmahelová

Občan

 
2021 © Město Kuřim
webdesign by Miroslava Kolářová Šulcová
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load