Informace k cestovním dokladům a občanským průkazům

643083 551068 PASY

Upozorňujeme občany, zejména rodiče dětí do 15 let, že letos uplynulo pět let od doby ukončení zápisů dětí do cestovních pasů rodičů. Od roku 2012 musí mít každé dítě při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad, a to dle státu vycestování buď občanský průkaz a nebo cestovní pas.  U dětských cestovních pasů vydaných  v roce 2012 letos končí platnost.

Informace k  cestovním dokladům a občanským průkazům  - konec platnosti cestovních pasů pro občany do 15 let vydávaných v roce 2012

Pokud občané plánují zahraniční cestu je nejvyšší čas si zkontrolovat platnost dokladů a v případě potřeby požádat o nový cestovní pas či občanský průkaz.

Upozorňujeme občany, zejména rodiče dětí do 15 let, že letos uplynulo pět let od doby ukončení zápisů dětí do cestovních pasů rodičů. Od roku 2012 musí mít každé dítě při cestování do zahraničí vlastní cestovní doklad, a to dle státu vycestování buď občanský průkaz a nebo cestovní pas.
U dětských cestovních pasů vydaných  v roce 2012 letos končí platnost.

V současné době se vydávají dva typy cestovních pasů:

 • cestovní pas vyhotovený ve lhůtě do 30 dnů

 • a cestovní pas vyhotovený ve lhůtě do 6 pracovních dnů.

  Oba typy cestovních pasů jsou s biometrickými údaji a mají platnost  10 let u občanů starších 15 let a 5 let  u občanů do 15 roků.

 1. Správní poplatek za  cestovní  pas s biometrickými údaji  vyhotovený ve lhůtě do 30 dnů činí:

 • 600,- Kč  pro občany od 15 let

 • 100,- Kč pro občany do 15 let

Podat žádost o cestovní pas a převzít si vyhotovený doklad je možné na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Pokud občan při podání žádostí sdělí, že si chce vyzvednout hotový doklad na jiném úřadu,  je tento úkon zpoplatněn částkou 100,- Kč a hradí se při převzetí dokladu

 1. V případě nutnosti, je možno požádat o vydání cestovního dokladu  ve lhůtě do 6 pracovních dnů.  Správní poplatek za vydání cestovního pasu s biometrickými údaji vyhotovený  ve lhůtě do 6 pracovních dnů činí:

 •  4000,- Kč  pro občany od 15 let

 •  2000,- Kč pro občany do 15 let

  Cestovní pas vydaný ve lhůtě do 6-ti pracovních dnů lze vyzvednout pouze v místě podání žádosti.

K podání žádosti o nový doklad je nutné doložit:

 • Platný doklad totožnosti

 • u dětí do 15 roků i rodný list

Podat žádost o OP i vyzvednout si nový OP  lze na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností v České republice.  Pokud občan při podání žádostí sdělí, že si chce vyzvednout občanský průkaz se strojově čitelnými údaji na jiném úřadu, je tento úkon zpoplatněn částkou 100,- Kč a hradí se při převzetí dokladu. Výměna platného občanského průkazu před ukončením platnosti nebo v souvislosti se změnou pobytu či stavu je bez poplatku. Za vydání občanského průkazu pro občana do 15 roků se hradí správní poplatek 50,- Kč.

Při podání žádosti i při převzetí nově vyhotoveného dokladu občana do 15 let, rodič předkládá mimo svého občanského průkazu (cestovního pasu) i rodný list dítěte!

Pokud chcete cestovat, je nutné podat žádost  o cestovní pas  včas.

Mgr. Lenka Krejčová

vedoucí odboru správního a vnitřních věcí


13.3.2017 20:05:20 - aktualizováno 2.5.2017 9:01:08 | přečteno 982x | Bc. Soňa Šmahelová

Občan

 
2021 © Město Kuřim
webdesign by Miroslava Kolářová Šulcová
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load