Ceny za kulturu

ZUS

Již druhým rokem uděloval starosta města Kuřimi ceny za nejlepší výkony v oblasti kultury v Kuřimi v sezóně 2011-12. Na základě nominací od občanů a institucí ceny navrhl kulturní výbor. A kdo je letos dostal a za co?

V kategorii TALENT roku byly uděleny tři ceny:
Adéla Václavíková
Adéla Václavíková vynikajícím způsobem reprezentuje Základní uměleckou školu a město Kuřim v celostátním měřítku: V roce 2011 získala 1. cenu v okresním a krajském kole Národní soutěže ZUŠ. V letošním roce přidala 1. cenu v Národní soutěži v komorní kytarové hře Hradecké Guitarreando a to v kytarovém duu s Kateřinou Vašíčkovou (která byla v nominační kategorii Talent roku oceněna v loňském roce). Adéla Václavíková velmi často a ochotně vystupuje na koncertech ZUŠ, svou hrou dělá radost všem posluchačům a je dobrým příkladem ostatním mladým hudebníkům.

Motýlí )d(efekt
Skupina Motýlí )d(efekt hrající převážně akustickou hudbu na pomezí folku vznikla při ZUŠ Kuřim pod vedením Antonína Jarůška. V listopadu 2011 postoupili do celostátního kola hudební soutěže Brána v kategorii do 15 let. Letos k tomu přidali i účast v celostátním finále Dětské Porty. Dvě členky souboru prošli Folkovým souborem Nadi Chocholáčové, v Motýlím )d(efektu nejen dále rozvíjejí instrumentální dovednosti, ale pokoušejí se i o autorský přínos. Kapela vystupuje občas i v Kuřimi. Členové skupiny: Tereza Homolová, Zuzana Homolová, Kristýna Staroštíková, Markéta Zelená, David Dufek, (Jan Prokop odešel z kapely na konci školního roku 2011/2012, jako záskok bude hrát Radka Sičová na saxofon).

Aritmic Band
Jazzový orchestr Aritmic Band se stal za pět let od svého vzniku významným hudebním tělesem v regionu. Kapela vznikla v září roku 2007 v Základní umělecké škole v Kuřimi pod vedením pana učitele Josefa Koláře. Za pět let v ní došlo k mnoha změnám v obsazení skupiny i jménech jednotlivých hráčů, zůstává významný saxofonový zvuk, doplněný dalšími dechy a rytmickou sekcí. Orchestr je svým záběrem i kvalitou v regionu ojedinělý a na svých vystoupeních sklízí úspěchy. Hraje například pravidelně na plesu města.

 
V kategorii UMĚLECKÝ VÝKON byly uděleny dvě ceny:
Antonín Jarůšek
Učitel ZUŠ, kde vede literárně dramatický obor a působí i v oboru hudebním. Vede i hudební skupinu Motýlí )d(efekt, která dostala KuKuč v kategorii Talent. Antonín Jarůšek navazuje na úspěchy svých rodičů i jako muzikant v Portovních žánrech. Toho zatím největšího ve své kariéře dosáhl letos, když získal na českém národním finále soutěže Porta v Řevnicích u Prahy třetí místo v celkové klasifikaci. Cestou k němu vyhrál jihomoravské krajské kolo festivalu Porta v interpretační i autorské soutěži, Postoupil do národního semifinále, odtud do finále a zde obsadil krásné 3. místo jako nejlepší písničkář (na 1. a 2. místě byly skupiny).

K dur
Pěvecký sbor K dur Kuřim obhájil titul laureáta z loňského roku. Za uplynulý rok sbor vyměnil sbormistra, paní Pavlínu Zámečníkovou vystřídal od začátku roku 2012 Jiří Šon. Repertoár K duru sahá od populárních songů, přes písně lidové, spirituály z různých koutů světa až po klasickou a duchovní hudbu. V uplynulé sezóně nás sbor reprezentoval nesoutěžně např. na adventním koncertě ve Vídni, ale i na spoustě dalších akcí v Kuřimi, blízkém i vzdáleném okolí.
Sbor se navíc podílí i na organizaci kulturního života v Kuřimi, 3. listopadu pořádá v Kulturním domě Báječný bál a uslyšíme ho na Kuřimském svátku vína 17. listopadu na náměstí 1. května.

 
V kategorii ZA VYTVÁŘENÍ KULTURY VŠEDNÍHO DNE byly uděleny 2 ceny:

Restaurace Wellness Kuřim
Restaurace nejen přináší příjemné moderní nekuřácké prostředí s dobrou a cenově dostupnou gastronomií, ale příjemně propojuje gastronomické a kulturní zážitky. Poořádá pravidelně hudební vystoupení, ale má na svém kontě i výstavy a podíl na kulturně společenské akci pro veřejnost Hurá prázdniny. Provozní restaurace je paní Věra Kopečná.

Floristka Jana Jakešová Květiny Papaver Flowers
Květiny Papaver Flowers jsou příjemným obchodem v přízemí kulturního domu, který se svým sortimentem do těchto prostor hodí. O obchod se stará paní Jana Jakešová, která je úspěšná i v soutěžích floristů ne mezinárodní úrovni. V uplynulé sezóně získala 5. místo na mezinárodní soutěži o nejkrásnější svatební kytici, 4. místo v soutěži o přízdobu klobouku pro hlavního hrdinu muzikálu či divadelní hry, 3. místo v soutěži v kategorii Kytice pro muže a 1. místo v mezinárodní soutěži v kategorii Adventní věnec.
Kytice z této prodejny dostávají od pořadatele umělci na akcích v KD a ZUŠ pořádaných kulturním centrem, kteří, i při svých zkušenostech s květinovými dary, velmi oceňují jejich úroveň.


 
V kategorii KONCEPČNÍ A DRAMATURGICKÝ POČIN byla udělena 1 cena:
Martina Magni
Paní Mgr. Martina Magni vede výtvarný obor na ZUŠ Kuřim. V nové budově ZUŠ má za sebou deset let koncepční činnosti ve výtvarných kurzech pro dospělé i děti, které letos připomněla výstavou Cream of Cream. Výtvarné práce jejích dětských žáků se pravidelně umisťují v celostátních kolech výtvarných soutěží. Pomáhá dětem rozvíjet kreativitu daleko nad rámec svých povinností a ukazuje jim, že současné výtvarné umění má mnoho podob, které přesahují rámce tradičních maleb, soch a kreseb. Připomeňme si jen nápadité performace typu Noc v ateliéru nebo Ťapkafest. V sezóně 2011-12 zaujala navíc i výstavou prací žáků ZUŠ v restauraci kuřimského wellnessu.

V katagoriích ZA PROPAGACI KULTURY a MECENÁŠ ROKU nebyly ceny uděleny.

 
V kategorii ZA DLOUHODOBÝ PŘÍNOS KUŘIMSKÉ KULTUŘE byla udělena jedna cena:
Naděžda Chocholáčová
Jako pedagožka v oboru hra na kytaru působí v kuřimské umělecké škole od roku 1975. Za dobu svého působení vychovala celou řadu vynikajících kytaristů, kteří se po celá léta úspěšně zúčastňovali okresních, krajských i celostátních soutěží. Někteří z jejích žáků se vydali na profesní dráhu a dodnes reprezentují školu i město Kuřim.
Paní učitelka založila na škole folkový soubor, který řadu let vychovává praktické muzikanty. Žáci v tomto souboru získávali kladný vztah k hudbě, k aktivnímu muzicírování a vnímání radosti z kolektivního tvoření. V průběhu let soubor vždy výborně reprezentoval školu na koncertech, soutěžích a vystoupeních při různých příležitostech v městě Kuřim i za jeho hranicemi.
Od roku 1988 dosud zastává paní učitelka Chocholáčová funkci zástupce ředitele. Odbornými znalostmi a dramaturgickými nápady výrazně pomáhala udávat směr chodu školy, svým lidským charakterem byla a je oporou celého pedagogického sboru.
Paní Chocholáčová je kromě své pedagogické kariéry aktivní i jako výkonná umělkyně - členka souboru Gajdoši Brno, se kterým vydala desky Hudba zámku a podzámčí a v Brně na Špilberku stojí vraný kůň.

Starosta udělil letos jednu cenu i v MIMOŘÁDNÉ KATEGORII:
Kateřina Tučková
Kateřina Tučková se narodila v roce 1980 v Brně. Část svého mládí prožila s matkou v Kuřimi, kde chodila do ZŠ Jungmannova a odkud dojížděla i na brněnské gymnázium. Vystudovala dějiny umění a český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Pracuje ve výtvarném umění a je autorkou řady odborných publikací z oblasti umění Vedle toho je i velmi úspěšnou beletristickou autorkou. Za svůj román Vyhnání Gerty Schnirch získala nominaci na ceny Jiřího Ortena a Josefa Škvoreckého a získala čtenářskou cenu Magnezia Litera. Letos jí vyšel velmi úspěšný román Žítkovské bohyně, který patří v kuřimské knihovně k nejžádanějším titulům. Paní Kateřina Tučková nyní žije střídavě v Brně a Praze, ale v rozhovorech i na webu vždy zmiňuje i kuřimskou etapu svého života. Ostatně často do Kuřimi jezdí za příbuznými. Za toto přihlášení se ke Kuřimi jí udělujeme mimořádnou cenu, kterou si převezme při čtenářské besedě v Kuřimi 16. listopadu v ZUŠ Kuřim.

1.11.2012 14:50:30 - aktualizováno 1.11.2012 14:53:38 | přečteno 2618x | Bc. Soňa Šmahelová

Občan

 
2021 © Město Kuřim
webdesign by Miroslava Kolářová Šulcová
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load