Auto v zimě - rady a návody

zima

Blíží se zima a s ní jsou spojené často se opakující problémy s provozem automobilu. Odbor dopravy MěÚ Kuřim připravil pro občany několik rad a doporučení, jak nachystat vozidlo na zimu.

AUTO V ZIMĚ

Blíží se zima a s ní jsou spojené často se opakující problémy s provozem automobilu. Pojďme si zopakovat základní zásady přípravy vozidla na zimní provoz, tedy jak nachystat vozidlo na zimu:

-zkontrolovat a případně doplnit chladicí kapalinu (doporučuji alespoň do -20°C), zmrzlá voda v chladícím systému vám umožní jízdu cca 2-3km, pak končíte a sháníte odtah.

-doplnit nemrznoucí směs do ostřikovačů, hrouda ledu v nádržce ostřikovače přední sklo neočistí.

-kvalitní a nabitý akumulátor šetří Váš čas a nervy. Starý, poškozený nebo vybitý akumulátor není v ranním mrazu ten nejlepší předpoklad úspěšného zahájení dne. Novější typy vozidel se navíc nesmějí roztahovat a ani startovat na drcnutí jízdou z kopce, takže tudy cesta nevede.

-promazání zámků a závěsů dveří, lanovodů ruční brzdy a ošetření těsnících pryžových profilů dveří se dá zvládnout za 30 min a je klid.

A co gumy?  Zákon 361/2000Sb., praví následující:

§ 40a Provoz vozidel v zimním období

 (1) V období od 1. listopadu do 31. března, pokud

 a) se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo

 b) lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,

lze užít motorové vozidlo kategorie M nebo N 2) k jízdě v provozu na pozemních komunikacích pouze za podmínky použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností nepřevyšující 3 500 kg na všech kolech a u motorových vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšující 3 500 kg na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly. Zimní pneumatiky podle věty prvé musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.

 (2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije pro náhradní pneumatiku použitou v případě nouzového dojetí.
pozn. 
M – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob
N – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu nákladů

Já každopádně doporučuji zimní gumy používat bez spekulací o tom, jestli zrovna dneska je hezky a nemrzne a že třeba nikde nebude souvislá vrstva sněhu či ledu. Zimní gumy jsou zkrátka na zimu …, kdo si myslí, že jsou na něco jiného, je to jeho volba.

Závěrem spíš než rady, pár zkušeností-rozmrazovač zámků umístěný v zamrzlém autě je v daném okamžiku k ničemu. Stará dobrá škrabka na led se zlomí v nejméně vhodný okamžik, ponorkový průzor vytvořený hranou zapalovače, hřebínkem či jinou pomůckou, není zrovna v souladu s bezpečnou jízdou.
Při jízdě do klimaticky problémových oblastí nejsou zimní řetězy frajeřina, ale způsob jak obstát a dojet kam chci. Také suchý písek (mokrý fakt zmrzne) třeba v barelu od nemrznoucí směsi do ostřikovačů může hodně pomoci. Vyřazená péřová bunda, uložená někde v autě zase zahřeje, pokud už někde zůstanu stát. Každý zná určitě spoustu podobných „vychytávek“ na zimu, jen se tedy ještě zmíním o palivu - u benzínu moc velké problémy nejsou, horší je to s naftou. V zimním období, tedy od začátku prosince do konce února, musí být na tuzemských čerpacích stanicích v prodeji pouze zimní motorová nafta pro mírné klima. Ta by měla zaručit provozní spolehlivost při teplotách do -20°C. Ale co když bude mrznout před nebo po uvedeném období? Naftu si můžete pomocí aditiv sami upravit pro zimní podmínky, něco to stojí, ale vyplatí se to. Hodně čerpacích stanic má zimní naftu i v mimo uvedené období, dobré je se zeptat. Mimochodem, „obyčejná“ nafta Vám někde kolem -8°C začne zamrzat, auto nejede, game over, bereme tu starou péřovku a jdeme pěšky.

Klidnou zimní jízdu a pohodu, bez nehody bez bodu, přeje za odbor dopravy

Jiří Kovář

21.10.2012 15:01:19 - aktualizováno 21.10.2012 15:04:10 | přečteno 2123x | Bc. Soňa Šmahelová

Občan

 
2021 © Město Kuřim
webdesign by Miroslava Kolářová Šulcová
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2021
load