Kuřimské zajímavosti

Návštěvníkům města doporučujeme navštívit:

babí lom, obrázek se otevře v novém okněRozhlednu na Babím lomě. Babí lom (562 m n. m.) 3 km východně od Kuřími je zalesněný masív, jehož nádherný skalnatý hřbet tvoří strmě vystupující vrstvy načervenalých křemičitých slepenců. V letech 1959 až 1961 zde byla postavena nová rozhledna, která je dodnes stále přístupná. V objektu rozhledny je i úkryt před nepohodou. Při dobré viditelnosti je odtud možné shlédnout až třetinu jižní Moravy a část Rakouska. Kdo má mimořádné štěstí, může zahlédnout i 200 km vzdálené vrcholky Alp. Celý masív je chráněným přírodním výtvorem.


Ovenálie, obrázek se otevře v novém okněJeden kilometr západně od Kuřimi na rozhraní katastrů města Kuřimi a obce Malhostovice se nachází přírodní areál Zlobice, ve kterém se přes léto chovají ovce a kozy. Největší atrakcí jsou  počátkem léta Ovenálie  -  ovčácké slavnosti za účasti široké veřejnosti. Areál je vyhledávaný rodinami s dětmi, které zde obdivují chovaná zvířata a mají možnosti dovádění na velkých prostorách a dětském hřišti. K občerstvení slouží malá restaurace Koliba. V areálu byla v roce 2009 otevřena rozhledna s nádhernými pohledy na okolí a zejména město Kuřim. Prostor obklopený lesy je přístupný pěšky a cyklostezkou z Kuřimi, osobními automobily z obce Lipůvka. Před vznikem přírodního areálu se v tomto prostoru nacházelo malé vojenské cvičiště.


Poblíž komunikace z Kuřimi do Brna-Bystrce se hned za Kuřimí nachází nádherné golfové hřiště Kaskáda s občerstvením, ubytovacímiGolf Kaskáda, obrázek se otevře v novém okně a reha-bilitačními prostory, hojně navštěvované návštěvníky Brna. V zimě při dostatku sněhu slouží golfové hřiště jako výborná plocha pro běžkaře na lyžích.


Po několikaminutové jízdě od golfového hřiště se dostanete k brněnské zoologické zahradě na Mniší hoře a také k hrázi brněnské přehrady, která je centrem vodních sportů a rekreace obyvatel města Brna a jeho okolí. Na konec přehrady, k otočce lodní dopravy po brněnské přehradě, se dostanete jízdou po komunikaci Kuřim  -  Veverská Bítýška.


Výborný k pěší turistice i cykloturistice je také zalesněný hřbet Baba, začínající Kuřimskou horou,  po kterém se dá dostat lesními cestami až na okraje Brna k zoologické zahradě a na malé letiště v Brně - Medlánkách. Cestou z Kuřimi do Moravských Knínic a následně krásným lesem Obora s množstvím spárkaté zvěře se dostanete až na brněnskou přehradu nebo do městyse Veverská Bítýška.


vranov, obrázek se otevře v novém okněKuřim je atraktivní i svou polohou, snadno dostupné jsou turisticky zajímavé oblasti Moravského krasu s řadou nádherných krápníkových jeskyní, zámky v Lysicích a Rájci-Jestřebí, hrad Pernštejn, město Brno, Brněnská přehrada s hradem Veveří, poutní kostel a klášter veVranověa oddychové oblasti Českomoravské vysočiny. Kuřim má s uvedenými místy dobré vlakové nebo autobusové spojení. Je i výhodným východištěm cyklistických výletů.


 
2022 © Město Kuřim
webdesign by Miroslava Kolářová Šulcová
Publikační a redakční systém Public4u © 2000-2022
load