Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vodní kaple Sv. Jana Nepomuckého

jáneček1, obrázek se otevře v novém okněJižní část města Kuřimi tvoří velký zalesněný kopec „Kuřimská hora“ (kóta 435m). Na úbočí se nachází vodní kaple zasvěcena sv. Janu Nepomuckému. Podle zdejší farní kroniky byla postavena L.P. 1722. Je to půlkruhovitá zděná stavba, v jejímž horním výklenku je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého (asi 150 cm vysoká) držící v ruce kříž s Kristem. Ve spodním výklenku vytéká z boku pramenitá voda přepadové jímky. V těsné blízkosti kaple vede vzhůru lesní cesta. Když byla cesta při svozu dřeva poškozena, našla se v hloubce asi 60 cm pod povrchem dřevěná kulatina, která tvoří přírodní potrubí pro studánku. Naši předkové neznali technologii kameninového ocelového potrubí, a proto kulaté kmeny, nejčastěji z borového dřeva, po délce provrtávali jako potrubí. Toto se zachovalo až po dnešní časy.

jáneček2, obrázek se otevře v novém okněNaši předkové zde konali od nepaměti pobožnosti, zvláště na svátek tohoto světce. V 50-tých letech nebyly tyto pobožnosti povoleny. Kuřimský farář P Jan Hřebíček (1912-1977) chtěl v roce 1972 tuto pobožnost u kaple obnoviti a požádal o to okresního tajemníka pro věci církevní. Ten však pobožnosti písemně zakázal. Po dlouhých desetiletích se zde první pobožnost konala roku 1990 za zdejšího faráře P. Václava Peši. Vodní kaple byla upravena a ozdobena květinami jako polní oltář. Sešlo se zde mnoho lidí, kteří zpěvem a modlitbami obnovili dlouholetou tradici. Odkud vyvěrá pramen nikdo nedovede určit. Předpokládá se, že vzniká někde v útrobách skalního masívu tohoto zalesněného kopce. I po vydatných deštích vytéká voda tenkým pramenem, což v dřívějších dobách nebylo. Není známo, jestli zásahem člověka do přírody nebo jinými skutečnostmi nastalo zeslabení toku pramene.

Oldřich Šikula

22.7.2009 11:29:39 - aktualizováno 26.4.2017 15:24:08 | přečteno 8418x | Bc. Radek Jízdný
load