Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Staré zvyky

zvyky1, obrázek se otevře v novém okněV dobách po I. světové válce byly prvním svátkem v roce, se kterým byly spojovány lidové zvyky, ostatky. V masopustní pondělek chodil průvod maškar po obci. Tato zábava byla značně veselá, až nevázaná. Maškary vbíhaly do domů, odkud často odnášely různé poživatiny - z komína uzené maso, ošatky s vejci a podobně. Večer se maškary přesunuly do restaurace, kde se konala masopustní veselice, které se zúčastnili místní občané.

kroj, obrázek se otevře v novém okněDalší slavností byla oslava prvního máje. V těchto poválečných letech se průvodu zúčastnilo všechno obyvatelstvo včetně mládeže na vyzdobených koních. Průvod vycházel od zámku, a když procházel kolem místní hory Na skalce, střílelo se z hmoždířů. Později po válce se oslavy 1. máje přeměnily na stranické oslavy s tábory lidu.

V předvečer svátku mistra Jana Husa, 5. července, se na vrcholu Zborova, dříve Cimperku, ve večerních hodinách zapalovala za přítomnosti mládeže a obyvatel hranice.

Místní kostel byl zasvěcen Maří Magdaleně (svátek 22. června), proto se v příslušné neděli slavila pouťová slavnost, čili mladé hody. Ačkoliv tato slavnost spadala vždy do středu žní, slavila celá obec. Konaly se taneční zábavy a na náměstí byl výroční trh, který pokračoval i v následující pondělek. Krámků bylo plné náměstí.

zvyky2, obrázek se otevře v novém okněVýroční trhy probíhaly 4x do roka, nazývaly se jarmarky. Tyto dny se na místě, kde stojí nyní sokolovna, konal i dobytčí trh. Další hlavní hody, tzv. staré hody, které se konaly na svátek sv. Martina 11. listopadu, byly zpočátku záležitostí místní hasičské jednoty (Martinské hody). Stárci za doprovodu dechové hudby chodili po obci s rozmarýnem a vínem, kterým obdarovávali obyvatele a vybírali příspěvek. V pozdější době se konání hodů se stárky účastnily i různé spolky, takže tyto hody se konaly každý týden po celý měsíc.

Z církevních oslav to byly průvody, spojené s nejdůležitějšími církevními svátky. O Velikonocích se slavilo průvodem kolem kostela a slavnostní mší v chrámě Vzkříšení. Další průvody a oslavy se konaly 16. května, v den svátku sv. Jána, kterému byla zasvěcena i místní vodní kaplička, a o svátku patrona hasičů sv. Floriána, jehož socha stojí na náměstí. Součástí církevních oslav byly i průvody o svátku Božího Těla. Každoročně se konaly i průvody ke čtyřem zdobeným Božím mukám a průvody v září. V létě se konaly taneční zábavy v lese nebo na hřištích.

Doc. ThDr. Adolf B. Král, CSc.


30.7.2009 10:28:29 | přečteno 7582x | Jiří
load