Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Chci poznávat

Dnešní Kuřim je s 10 632 obyvateli největším průmyslovým centrem okresu Brno-venkov a spádovým městem kuřimského regionu. Na své si zde přijdou i milovníci přírody, přírodní rezervace se zvláště chráněnými druhy rostlin obklopují město ze všech stran.

Návštěvníkům města doporučujeme navštívit:

Stálou expozici o historii města Kuřim - na spojnici cest. Stálá expozice o historii města Kuřim - na spojnici cest je otevřena vždy od čtvrtka do neděle od 14 do 18 hodin. Expozice má vstup z nádvoří kuřimského zámku na Křížkovského 48/2. Vstupné dospělý 70 Kč, vstupné dítě do 18 let 30 Kč a vstupné senior a ZTP 50 Kč. Mimořádné prohlídky si lze domluvit předem na emailu: stoly@kurim.cz. Více informací zde..

DSC 0193 (2) DSC 0149 (2) DSC 0219 (2)

Kuřimské štoly

Systém štol v kopci Záruba na severním okraji Kuřimi byl budován ve 2. polovině roku 1944 a počátkem roku 1945, ale nebyl zcela dokončen a výroba zde nikdy nebyla realizována. Přesto kuřimské štoly posloužily 2—3 tisícům obyvatel Kuřimi a okolních obcí jako úkryt před bombardováním a závěrečnými boji na přelomu dubna a května 1945. Po osvobození zůstaly štoly opuštěny a nevyužity - z bezpečnostních důvodů byly vchody do většiny z nich zavaleny.

Aktuálně je přístupná tzv. Levá štola. Vstupenky můžete zakoupit buď osobně na pokladně kulturního domu nebo přes naše stránky https://www.kulturakurim.cz/stola kliknutím na Vámi vybraný termín prohlídky. Na prohlídku je nutné se dostavit se zakoupenou vstupenkou. Počet osob je z bezpečnostních důvodů omezen.
Cena vstupného: 100 Kč dospělý, 50 Kč dítě do 18 let, senioři nad 65 let a ZTP 80 Kč. Prohlídka je pro děti od 8 let. Více informací zde..

Štola 1945 DSCF5966 (2) (1024x684) DSCF5935 (2)


Rozhlednu na Babím lomě. Babí lom (562 m n. m.) 3 km východně od Kuřími je zalesněný masív, jehož nádherný skalnatý hřbet tvoří strmě vystupující vrstvy načervenalých křemičitých slepenců. V letech 1959 až 1961 zde byla postavena nová rozhledna, která je dodnes stále přístupná. V objektu rozhledny je i úkryt před nepohodou. Při dobré viditelnosti je odtud možné shlédnout až třetinu jižní Moravy a část Rakouska. Kdo má mimořádné štěstí, může zahlédnout i 200 km vzdálené vrcholky Alp. Celý masív je chráněným přírodním výtvorem.

Jeden kilometr západně od Kuřimi na rozhraní katastrů města Kuřimi a obce Malhostovice se nachází přírodní areál Zlobice, ve kterém se přes léto chovají ovce a kozy. Největší atrakcí jsou počátkem léta Ovenálie - ovčácké slavnosti za účasti široké veřejnosti. Areál je vyhledávaný rodinami s dětmi, které zde obdivují chovaná zvířata a mají možnosti dovádění na velkých prostorách a dětském hřišti. K občerstvení slouží malá restaurace Koliba. V areálu byla v roce 2009 otevřena rozhledna s nádhernými pohledy na okolí a zejména město Kuřim. Prostor obklopený lesy je přístupný pěšky a cyklostezkou z Kuřimi, osobními automobily z obce Lipůvka. Před vznikem přírodního areálu se v tomto prostoru nacházelo malé vojenské cvičiště.

Poblíž komunikace z Kuřimi do Brna-Bystrce se hned za Kuřimí nachází nádherné golfové hřiště Kaskáda s občerstvením, ubytovacími a reha-bilitačními prostory, hojně navštěvované návštěvníky Brna.

Golf Kaskáda, obrázek se otevře v novém okně

V zimě při dostatku sněhu slouží golfové hřiště jako výborná plocha pro běžkaře na lyžích.

Po několikaminutové jízdě od golfového hřiště se dostanete k brněnské zoologické zahradě na Mniší hoře a také k hrázi brněnské přehrady, která je centrem vodních sportů a rekreace obyvatel města Brna a jeho okolí. Na konec přehrady, k otočce lodní dopravy po brněnské přehradě, se dostanete jízdou po komunikaci Kuřim - Veverská Bítýška.

Výborný k pěší turistice i cykloturistice je také zalesněný hřbet Baba, začínající Kuřimskou horou, po kterém se dá dostat lesními cestami až na okraje Brna k zoologické zahradě a na malé letiště v Brně - Medlánkách. Cestou z Kuřimi do Moravských Knínic a následně krásným lesem Obora s množstvím spárkaté zvěře se dostanete až na brněnskou přehradu nebo do městyse Veverská Bítýška.

vranov, obrázek se otevře v novém okně

Kuřim je atraktivní i svou polohou, snadno dostupné jsou turisticky zajímavé oblasti Moravského krasu s řadou nádherných krápníkových jeskyní, zámky v Lysicích a Rájci-Jestřebí, hrad Pernštejn, město Brno, Brněnská přehrada s hradem Veveří, poutní kostel a klášter veVranověa oddychové oblasti Českomoravské vysočiny. Kuřim má s uvedenými místy dobré vlakové nebo autobusové spojení. Je i výhodným východištěm cyklistických výletů.

load